Virtual Adaptation - MATH: Unit Price

|
Sep 14, 2020
|
Teaching Remotely, Budgeting, Math

The activity MATH: Unit Price practices calculating the unit price for various items so that, when you go shopping, you can get the best deal. This activity allows students to learn how to calculate unit price as well as practice examples of when it will be used. 

 

At a time where many schools have transitioned to offering synchronous and asynchronous learning, we’ve listed some adaptations and extension ideas that may work for your current classroom environment. 

 

Synchronous Environment Ideas:

  • Idea #1: Have students teach the class.
    • Discuss the example problem demonstrating how to calculate unit price. Complete Question #1 together as a class. 
    • Break the students into four breakout rooms (or eight breakout rooms if you have a large class). Assign each Breakout Room one of the four problems in the activity (assign two groups the same problem if you have a large class). Encourage students to work together to find the solution and prepare themselves to demonstrate their calculations to the class when the group returns back together. 
    • When students have solved their problem, bring the entire group back together and have each group demonstrate to the class how to solve their problem. 
  • Idea #2: Make it a simple game.
    • Discuss the sample problem with the class and demonstrate how to calculate the unit price. 
    • Delete practice problems 1, 2, & 5 from the worksheet to use for the “game” (similar to this). Display these practice problems one at a time on your screen for students to solve (here is a presentation with animation already created for you). Have students write their answer largely on a whiteboard or plain piece of paper to hold up to the camera (you could also use Nearpod’s Draw It feature). If the student gets the correct answer, they give themselves a point. Zoom high-fives or virtual congratulations to those students who end with a perfect (or close to perfect) score. 
    • When finished, have students go back and demonstrate their knowledge by solving questions 3 & 4 on their worksheet. 
    • Wrap up the activity by answering the Reflection Questions (either individually or as a group).

 

Extension Ideas:

  • Have students go shopping online to find examples of when unit pricing would be important and write their own story problem. You could have them do this in a small Breakout Room, individually, or as homework. 
  • Incorporate the additional resources from Semester Course Lesson 9.7 - Budgeting For Food. 

 

Looking for more suggestions on how to facilitate an NGPF activity in a virtual environment? View NGPF’s Virtual Adaptation Series!

 

About the Author

Amanda Volz

Amanda joins the NGPF Team with 18 years of experience teaching personal finance. During that time, she led her students to hundreds of thousands of dollars in scholarships, won multiple awards, and most importantly, impacted the financial lives of thousands of high school students. Amanda prides herself on being an educational leader and is constantly looking for innovative ways to make the classroom relevant, rigorous, and fun. She is a passionate advocate for financial education and has been a long time member of the NGPF community. Fun fact - Amanda was NGPF’s first teacher account! When Amanda isn’t working, she enjoys cooking, gardening, and traveling with her husband and two children.